Partnerstwa wodne


Jak budować lokalną współpracę na rzecz gospodarki wodnej w gminach?

OPIS WYZWANIA Przygotowanie polskiego rolnictwa do zachodzących zmian klimatu to niezwykle ważne i pilne zadanie, wymagające zaangażowania nie tylko administracji wszystkich szczebli, ale przede wszystkim samych użytkowników zasobów wodnych, których decyzje bezpośrednio wpływają na ilość i jakość wody w rolnictwie i w obszarach wiejskich. Wobec panujących susz
i niedoborów wody staje się ona dobrem wspólnym i dobrem o znaczeniu strategicznym, i w tym kontekście należy traktować jej zasoby jako dziedzictwo, gdyż jakość życia dzisiejszych i przyszłych pokoleń żyjących w polskiej wsi będzie zależeć od naszych działań w gospodarce wodnej. W dobie zmian klimatycznych problem dostępu do wody, w szczególności do wody czystej, będzie się nasilał (mniejsze opady, odwadnianie cieków wodnych). Chcąc podjąć działania w zakresie szeroko rozumianej racjonalnej gospodarki wodnej, niezwykle ważne jest uzyskanie informacji o zasobach wodnych na danym terenie, prognozach meteorologicznych na bieżący sezon wegetacyjny oraz oszacowanie zużycia i analiza tempa odzysku wody. Ważne jest również upowszechnianie dobrych praktyk optymalizujących zużycie wody z jednej strony, a z drugiej – sposobów jej zbierania w okresach nadmiaru (deszcz, roztopy) i wykorzystania w okresach niedoboru. Racjonalna gospodarka wodna wymaga uwzględnienia wszystkich potrzeb mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji rolnej, która warunkuje bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

OPIS ROZWIĄZANIA

Aby móc zdiagnozować stan gospodarki wodnej i mieć możliwość podejmowania działań zmierzających do wypracowania metod racjonalnego gospodarowania wodą, wszyscy zarządcy zasobów wodnych na danym terenie oraz ich użytkownicy muszą nawiązać współpracę i wspólnie działać na rzecz zrównoważonego zarządzania wodą. Celem operacji „Wsparcie tworzenia lokalnych partnerstw na rzecz wody” jest z jednej strony stworzenie pierwszej w Polsce sieci współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi w zakresie gospodarki wodnej, a z drugiej strony – zapewnienie wsparcia innowacyjnej działalności LPW poprzez stworzenie zespołu eksperckiego z udziałem m.in. przedstawicieli nauki, których zadaniem byłoby opracowanie zasad kształtowania SLA, wsparcie w szkoleniach oraz opracowanie raportu końcowego z działania grupy pilotażowej ze wskazaniem innowacyjnych rozwiązań umożliwiających racjonalną gospodarkę wodną w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Ponieważ doradcy Ośrodków Doradztwa Rolniczego mają duże doświadczenie w działalności w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w ramach operacji chcielibyśmy przygotować zarówno koordynatorów powstających LPW, jak i doradców wodnych z 16 Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, których zadaniem byłoby inicjowanie lokalnych działań w dziedzinie gospodarki wodnej.

Cele szczegółowe operacji są następujące:

  • Aktywizacja i integracja społeczności lokalnych poprzez wzajemne zrozumienie zakresu działań i potrzeb.
  • Diagnoza sytuacji w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi pod kątem potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi.
  • Wypracowanie wspólnych rozwiązań usprawniających szeroko rozumianą gospodarkę wodną w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
  • Opracowanie propozycji ram prawno-organizacyjnych przyszłego funkcjonowania struktur LPW, z jednakowymi zadaniami na terenie całego kraju.
  • Przygotowanie raportu diagnostycznego na terenie powiatu.

Zamierzone efekty realizacji projektu są następujące:

  • Aktywizacja społeczności lokalnych do podejmowania wspólnych działań na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej i redukcji zanieczyszczenia wód.
  • Diagnoza zasobów 16 powiatów i analiza głównych problemów związanych z zasobami wodnymi na tych obszarach. Zbiór propozycji rozwiązań od członków nowo powstałej LPW, który będzie podstawą do przedstawienia rekomendacji i wypracowania modelu funkcjonowania przyszłej LPW na terenie całego kraju.
  • Utworzenie 16 pilotażowych lokalnych partnerstw wodnych.
  • Stworzenie internetowej sieci na temat wody z udziałem LPW dla wzmocnienia przepływu wiedzy i innowacji w rolnictwie z udziałem doradztwa rolniczego, nauki, samorządów, rolników
    i podmiotów publicznych.
  • Rozpowszechnianie wiedzy o problemie zrównoważonej gospodarki wodnej wśród rolników i mieszkańców wsi.
  • Upowszechnianie dobrych praktyk związanych z użytkowaniem zasobów wodnych, ich poborem i oszczędzaniem.

MOŻLIWOŚĆ DOPASOWANIA ROZWIĄZANIA Projekt ma zasięg ogólnopolski. Po wdrożeniu projektów pilotażowych w 16 powiatach planowane jest powołanie pilotażowych LPW w każdym województwie.


Autorzy opisu rozwiązania:Małgorzata Grodzicka-Kowalczyk, Pheno Horizon
Stan wdrożenia rozwiązania:projekt pilotażowy

Linki

https://ekutno.pl/pl/11_wiadomosci/43586_lokalne-partnerstwo-ds-wody-w-powiecie-kutnowskim.html

http://www.wodr.poznan.pl/sir/aktualnosci/item/10030-lokalne-partnerstwo-ds-wody-w-powiecie-kolskim-sprawozdanie-z-drugiego-spotkania

https://wmodr.pl/sir/operacje-wlasne-sir/1886

https://glos24.pl/powiat-miechowski-w-pilotazowym-programie-lokalnego-partnerstwa-ds-wody