Jak budować modele współpracy w zakresie gospodarki wodnej na terenach rolniczych


Szkolenie: Rola i zadania liderów Lokalnego Partnerstwa Wodnego w procesach gospodarowania zasobami wodnymi w krajobrazie. Korzystanie z metody Living Lab.

OPIS WYZWANIA

Rozwiązanie jest odpowiedzią na problem współpracy i wypracowania rozwiązań dla gospodarki wodnej na terenach rolniczych. Problem pojawił się w wyniku założenia, że proces będzie polegał na prowadzeniu działalności w obszarze gospodarki wodnej – stopień jego skomplikowania wynika zarówno z mnogości tematów, jak i znaczącej grupy interesariuszy tego procesu. Problem konieczności doskonalenia procesu był zgłaszany na każdym szczeblu – od lokalnego po ogólnopolski. Brak nawiązania systemowej współpracy może zatrzymać procesy zmierzające do prowadzenia działań poprawiających jakość rozwiązań z zakresu gospodarki wodnej. Niniejsze rozwiązanie powstało we współpracy
z partnerami projektu Waterdrive, podczas przeprowadzania przez Pheno Horizon warsztatów z zastosowania metody Living Lab z grupą doradców rolniczych i koordynatorów Partnerstw Wodnych.

OPIS ROZWIĄZANIA W ramach projektu WATERDRIVE zespół PHENO HORIZON we współpracy z CDR Brwinów przeprowadził warsztaty pod nazwą: Rola i zadania liderów Lokalnych Partnerstw Wodnych w procesach gospodarowania zasobami wodnymi w krajobrazie za pomocą metody Living Lab.

Celem warsztatów było kompleksowe przygotowanie procesu planowania gospodarki wodnej oraz zaproszenie do tego procesu kluczowych interesariuszy.

Sesje – pierwszy dzień warsztatów:

  • Omówienie zagadnienia „Gospodarka wodna w krajobrazie rolniczym”. Teoria i metodyka na przykładach
  • Środowiskowe aspekty gospodarki wodnej – ekspert naukowy
  • Procesy partycypacyjnego planowania przestrzennego, uwarunkowania ustawowe i praktyka krajowa
  • Przykłady działań w krajobrazie rolniczym – ekspert CDR Brwinów
  • Metoda Living Labs – wprowadzenie
  • Przykłady wdrożeń metody Living Labs w Polsce
  • Praca warsztatowa mająca na celu przygotowanie do pracy metodą Living Labs: dyskusje interesariuszy i opracowanie listy korzyści, opracowanie harmonogramu pracy w ramach Living Lab, promocja zespołu stworzonego do pracy metodą Living Lab (przygotowanie przez uczestników materiałów wspierających zaangażowanie interesariuszy – narysowanie plakatu, przygotowanie prezentacji)

Sesje – drugi dzień warsztatów:

  • Przykłady wdrożenia metody Living Labs w Polsce – przykład obszaru pilotażowego w projekcie WATERDRIVE: Gmina Kutno
  • Wprowadzenie do metody warsztatowej Walta Disneya + podział na grupy – ekspert Pheno Horizon
  • Ocena przez uczestników skuteczności metody Living Lab w prowadzeniu procesów z zakresu gospodarki wodnej na terenach rolniczych
  • Prezentacja wniosków z poszczególnych grup w formie plakatów
  • Wdrożenie w oparciu o warunki „terenowe” i doświadczenie doradców
  • Sesja pytań uczestników i odpowiedzi ekspertów.

MOŻLIWOŚĆ DOPASOWANIA ROZWIĄZANIA Szkolenia zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez uczestników. Ich zdaniem będą one pomocne przy organizacji zespołu do realizacji zadań
i otworzyły horyzonty współpracy. Uczestnicy uzyskali szerszą wiedzę o tym, jakimi argumentami warto i należy posługiwać się podczas nawiązywania współpracy na konkretnym poziomie (głównie lokalnym) oraz jakie są synergiczne powiązania ich zadań z innymi działaniami realizowanymi przez innych – np. przez samorządy. Opinie uczestników na temat całego rozwiązania były dość entuzjastyczne. Rozwiązanie można wykorzystać w rozwijaniu metod współpracy na różnych poziomach.


Autorzy opisu rozwiązania:Małgorzata Grodzicka-Kowalczyk, Maciej Kowalczyk (PHENO HORIZON)
Stan wdrożenia rozwiązania:Wdrożone