Redukcja składników odżywczych w Västervik


Proces opracowania lokalnego planu działań

OPIS WYZWANIA Gmina Västervik posiada długie wybrzeże i rozległy archipelag. Położenie geograficzne daje wiele możliwości rozwoju, ale obejmuje także odpowiedzialność za środowisko bałtyckie. Archipelag Västervik, obejmujący około 5000 wysp, oferuje różnorodne zajęcia na świeżym powietrzu i bogaty wybór ryb. Większość zatok jest głęboka i ma płytkie ujście. Wymiana wody między wewnętrzną, głębszą częścią a otwartym morzem jest niewielka. To sprawia, że ​​ekosystemy bentosowe są szczególnie wrażliwe. Słaba cyrkulacja wody prowadzi do nadmiernego wzbogacenia w składniki odżywcze i do złych warunków tlenowych na dnie. Ponieważ Västervik charakteryzuje się bliskością Morza Bałtyckiego, problem eutrofizacji jest namacalny. Ponieważ antropogeniczny ładunek składników odżywczych wpływających
do wód przybrzeżnych jest zdominowany przez rolnictwo, gmina Västervik koncentruje się na redukcji emisji z rolnictwa. Warunkiem wstępnym sukcesu jest to, że zastosowane metody mogą być wprowadzone ekonomicznie zrównoważonymi metodami we współpracy z rolnikami.

OPIS ROZWIĄZANIA Celem jest poprawa jakości zasobów wodnych przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji rolniczej. Metody powinny być wprowadzone we właściwym miejscu i we właściwy sposób.
We współpracy z lokalnymi interesariuszami gmina opracowała Lokalny Plan Działania w celu zmniejszenia ładunku składników odżywczych wpływających do Morza Bałtyckiego. Wyznaczono następujące trzy cele strategiczne:

  1. Ograniczanie eutrofizacji we współpracy z interesariuszami.
  2. Poprawienie stanu wód przybrzeżnych i ograniczenie eutrofizacji poprzez recykling składników odżywczych.
  3. Zwiększanie wiedzy obywateli na temat Morza Bałtyckiego i ekologii wód poprzez upowszechnianie informacji dotyczących problematyki ochrony wód.

W ramach Planu Działań przeprowadzono badania warstw i dokumentów GIS. System Informacji Geograficznej o użytkowaniu gruntów jest ważny dla zrozumienia przepływów wody i wpływu
na środowisko. Przykłady warstw: Klasyfikacja stanu (VISS), Modelowanie/GIS (PLC6), Erozja, Wysokości gruntów rolnych, Źródła składników odżywczych w małych zlewniach, organizacje rowów, Środki mające na celu ograniczenie eutrofizacji, Indywidualne usługi doradcze w gospodarstwie/na działce rolnej. Priorytety dotyczące ograniczenia wymywania składników odżywczych z gruntów rolnych do morza:

  • Optymalizacja środowiska roślinnego poprzez efektywne wykorzystanie składników odżywczych (doradztwo, kultury zaadaptowane, zwiększony wzrost korzeni, dostosowane nawożenie i poprawiona struktura gleby).
  • Zachowanie składników odżywczych w profilu glebowym (ograniczanie erozji, zmniejszenie zagęszczenia gleby, poprawienie struktury gleby, zwiększenie jej żyzności).
  • Zatrzymanie ładunku składników odżywczych, zanim dotrą one do morza (stawy sedymentacyjne, tereny podmokłe).
  • Zbieranie składników odżywczych z morza (zbiór małży, trzciny)
  • Recyrkulacja składników odżywczych (osad pofermentacyjny – do biogazu i bionawozów, nawadnianie okolicznych pól, woda toaletowa jako nawóz).
  • Doradztwo nie tylko dla rolników – jednocześnie doradzenie innym grupom odnośnie oczyszczania ścieków, zaopatrzenia w wodę pitną, leśnictwa, oczyszczania wód opadowych

MOŻLIWOŚĆ DOPASOWANIA ROZWIĄZANIA

Gmina Västervik od wielu lat pracuje nad zmniejszeniem ładunku składników odżywczych w sposób holistyczny. Gmina Västervik
z powodzeniem zrealizowała wspólnie z rolnikami kilka dużych projektów i działań lokalnych. Zastosowano następujące metody: doradztwo dla właścicieli ziemskich, lokalne projekty, wysokie wymagania w oczyszczaniu ścieków i sektorze rolniczym. Wszystko było realizowane we współpracy z interesariuszami, rolnikami, właścicielami gruntów i organizacjami pozarządowymi. Niektóre przykłady – to świadome tworzenie terenów podmokłych i budowa zapór, wapnowanie w celu poprawy struktury gleby, dwustopniowe rowy, irygacja itp.

Czynniki sukcesu metody Västervik:

  • Działanie lokalne dla tworzenia zobowiązań między interesariuszami na danym obszarze.
  • Zwiększanie wiedzy zapewniające lepsze zrozumienie zastosowanych środków.
  • Przeprowadzenie analizy SWOT na poziomie pola / cieków wodnych z właścicielami gruntów.
  • Opracowanie Lokalnego Planu Działania dla cieku wodnego, w dialogu z interesariuszami.
  • Maksymalne uproszczenie, dzięki jasno określonym celom.
  • Ustalenie wspólnych celów, które generują koncepcję „wygrany-wygrany”, zarówno w zakresie zmniejszonej eutrofizacji, jak i zwiększonych zbiorów.
  • Holistyczna praca blisko rolników i interesariuszy, lokalnych i regionalnych.
  • Umiejętne odpowiadanie na pytanie: Co będę z tego miał.

Autorzy opisu rozwiązania:Fredrik Meurman and Sandra Frosth, Ecoloop
Anders Fröberg and Gun Lindberg, Västervik Municipality
Stan wdrożenia rozwiązania:w trakcie realizacji, wdrożone